Lepszy Dom

Według oficjalnych chińskich danych, budżet obecnej zimowej olimpiady w Pekinie wyniósł niecałe 4 miliardy dolarów. Igrzyska już zostały nazwane jednymi z najtańszych w historii. Wielu ekspertów przekonuje jednak, że rzeczywisty koszt może być co najmniej… 10 razy wyższy!

Dla porównania, na budowę obiektów sportowych na olimpiadę w Soczi wydano ponad 20 mld dolarów. Jest to jeden z najdroższych OI.

Co ma wspólnego budżetowanie olimpiady z tematem budownictwa? Bardzo bezpośrednio. W końcu ten temat sprowadza nas do zasadniczego pytania: jak nie przekroczyć budżetu podczas budowy lub remontu mieszkania czy domu? Mówimy ci.

Są dwie główne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszym z nich jest brak sztywnych ram finansowych.

Częsta sytuacja. W budżecie remontowym uwzględniono płytki wycenione na 30 dolarów za metr kwadratowy. Ale ludzie idą do sklepu i widzą inną płytkę, która bardziej im się podoba. Decyduje się na jego zakup, mimo że nie kosztuje on 30 dolarów, ale na przykład 80 dolarów. Podobnie dzieje się z materiałami wykończeniowymi, meblami… W efekcie budżet remontowy zostaje niebotycznie zawyżony.

Co z tym zrobić? Remont lub budowę rozpocznij od kontaktu z projektantem. Wykona on projekt konstrukcyjny, w którym wyraźnie zaznaczy, jakie materiały są potrzebne. Następnie oblicz koszt projektu z firmą inżynierską, która zajmie się realizacją. Zejście poniżej budżetu? Wspólnie z projektantem i inżynierami przedyskutuj, jak uczynić naprawy tańszymi bez utraty jakości. Problem rozwiązuje się przez negocjacje, nie wahaj się przed omówieniem kwestii finansowych.

Po drugie. Kiedy ceny skaczą, łatwo jest przekroczyć budżet. Dla przykładu, w ubiegłym roku rynek budowlany w Polsce (i nie tylko w Polsce) został zapamiętany ze względu na wzrost kosztów materiałów budowlanych – w przypadku niektórych pozycji sięgnął on 100%!

Co robić w takiej sytuacji? Jeśli w latach przedrecesyjnych doradzaliśmy naszym klientom, aby kupowali wszystkie niezbędne materiały budowlane, meble i sprzęt stopniowo, a nie od razu, teraz rozsądniej jest zrobić to od razu, aby zabezpieczyć się przed wzrostem cen. Zalecamy również ustalenie ceny kontraktu od razu. Ceny różnią się znacznie w zależności od dostawcy. Wybór “właściwego” dostawcy pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Podsumowując: aby zmieścić się w budżecie, należy jasno zaplanować proces, opracować wszystkie kroki na wczesnym etapie i być świadomym cen na rynku. Jeśli czujesz, że nie posiadasz całej tej wiedzy, skontaktuj się z nami, zawsze chętnie pomożemy, w tym udzielimy bezpłatnych porad.