Lepszy Dom

Odpowiedzi na popularne pytania klientów. Jakie kompetencje powinien posiadać projektant, a w szczególności czy powinien rozumieć procesy technologiczne budowy i remontu?

– Absolutnie. Wykwalifikowany projektant musi rozumieć te kwestie, a im lepiej je zrozumie, tym mniej będzie problemów z realizacją projektów – mówi Aleksander Andrijanow, dyrektor firmy inżynierskiej Lepszy Dom Polska. – Współczesny system kształcenia specjalnego niestety pomija aspekty technologiczne, więc projektanci muszą samodzielnie wypełniać luki.

Oto przykład historyczny. Słynny Wielki Pałac (Peterhof) w Petersburgu został zaprojektowany przez Bartolomeo Francesco Rastrelli. Przy budowie fontann zastosował nowatorski jak na tamte czasy system grawitacyjny. Dzięki temu fontanny działają do dziś bez jednej pompy. Sam pałac należy do zabytków architektury światowej o dużej wartości historycznej. Wszystko dzięki temu, że Rastrelli posiadał bogatą wiedzę z różnych dziedzin budownictwa i nie był tylko utalentowanym architektem.

Przejdźmy do bardziej współczesnych, codziennych przykładów. Na przykład bardzo ważna jest znajomość właściwości konsumpcyjnych materiałów użytych do dekoracji. Przykładowo, czasami projekty aranżacyjne wymagają zastosowania na ścianach surowego tynku dekoracyjnego. Może to dobrze wygląda, ale nie jest praktyczne. Jeśli przypadkowo wpadniesz łokciem na taką ścianę, możesz łatwo odkleić skórę.

Innym przykładem są połączenia płyt gipsowo-kartonowych ze ścianami betonowymi lub ceglanymi, gdzie pojawiają się pęknięcia. Dzieje się tak dlatego, że płyty gipsowo-kartonowe silniej absorbują/emitują wilgoć niż beton. Nawet jeśli wzmocnimy spoinę siatką, to i tak ściana może zacząć “pękać”. Ważne jest, aby mieć świadomość takich niuansów i starać się ich unikać.

Profesjonaliści z Lepszego Domu Polska są tutaj, aby wspierać młodych aspirujących projektantów i architektów w każdy możliwy sposób!